Nie tylko wróżby mówią o przyszłości

Od początku istnienia świata człowiek ciągle zastanawia się czym są sny a zatem i marzenia senne. Jednak do dzisiaj nie udało się dowiedzieć o nich całkowitej prawdy. Wcześniej nikt nie zdawał sobie sprawy z tego ,że sen jest po prostu stanem, składającym się z kilku cyklicznie powtarzających się faz. Był dla człowieka jedynie czasem odpoczynku, odprężenia i spokoju wraz z regeneracją sił.

Fazy snu.
Sen jest  czynnościowym stanem ośrodkowego układu nerwowego, składającym się z cyklicznie następujących po sobie faz. Chwilę po zaśnięciu występuje faza NREM (non-rapid eye movement), wówczas nasz sen jest najmocniejszy. Wycisza się wtedy duża część podstawowych procesów życiowych. Spada ciśnienie tętnicze, zwalnia oddech i tętno, temperatura ciała się obniża nawet o kilka dziesiątych stopnia. Faza NREM trwa ok. 80-100 minut, a po niej następuje faza REM (rapid eye movement), trwająca ok. 15 minut. U osoby dorosłej cykl ten powtarza się  4-5 krotnie.

Skąd się biorą marzenia senne
W fazie REM występują najczęściej marzenia senne. Zjawiska te pojawiające się podczas snu i przypominające halucynacje często wywołują w nas przyjemne wspomnienia i doznania. Nie zawsze występują one jedynie jako obrazy. Zdarza się niejednokrotnie, że przeważają w nich doznania dźwiękowe, zapachy lub smaki. Niektóre tematy pojawiają się cyklicznie, kilkakrotnie w kolejnych snach. Często dotyczą one spadania w otchłań, latania i naszej nagości. Czlowiek od stuleci próbują wyjaśnić, skąd się biorą marzenia senne i symbole. W XIX w. naukowcy badający sny wykazali, że marzenia senne mogą być prawdopodobnie źle zinterpretowanym doznaniem  zmysłowym, którego doświadcza śpiący. W wieku XX udowodniono, że związane są one z sytuacją w jakiej obecnie znajduje się  śniący. Psycholog Zygmunt Freud jako pierwszy uznał marzenie senne za temat godny uwagi i opisał je w swojej książce. Zasugerował on, że prawdopodobnie  odzwierciedlają one ukryte pragnienia człowieka, które przekazywane są do świadomości osoby śniącej. Istnieje również kolejna teoria, która mówi, że sen jest sposobem na wyeliminowanie napięć i uporządkowanie podstawowych informacji zebranych podczas czuwania. Pomimo szeregu badań i doświadczeń ekspertów  nie udało się jednak do końca i jednoznacznie wyjaśnić funkcji snu i marzeń sennych.Rejestracja
Akceptuję Regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Zasilenie
Konta

Proszę się zalogować żeby skorzystać z usługi !


1 zł = 100 pkt.

Imię.........
Nazwisko..
Kwota.......


Taki adres mail występuje już w bazie.

Zarejestruj się ponowanie.

Rejestracja

Dziekujemy za rejestracje. Konto jest już aktywne w serwisie


Logowanie

Błędne dane przy logowaniu


Dziękujemy- mail został wysłany

W ciągu 24 h dostaniesz odpowiedź.

Z konta pobrano: