Symbole szczęścia
Podkowa,Czterolistna koniczynka,Kominiarz,Guzik,Grosz.Podkowa
Jako biżuteria, na rysunku albo zdjęciu, ma chyba każdy z nas. Nad drzwiami domów czy budynków gospodarczych do dziś spotykamy te charakterystyczne znaki. Dlaczego tak, pospolity kształt, jest rozpowszechniany tak daleko? Podkowy po prostu przynoszą szczęście ich właścicielom.
Najprostsze wyjaśnienie tego zjawiska jest takie, że podkowa ma chronić właściciela tak, jak chroniła konia. Zgłębiając pochodzenie “cudownych właściwości” podkowy, odkrywany kilka innych, interesujących zjawisk.
W pierwszym okresie stosowania podków za cud uważano, że rozgrzaną do czerwoności podkowę dopasowuje się i przymocowuje siedmioma gwożdziami (liczba szczęśliwa) do kopyta konia nie sprawiając mu tym samym żadnego bółu. W tamtym okresie, dla ludzi nie znających anatomii konia było to zjawisko nadprzyrodzone. Jednak chyba największy wpływ na wierzenie w magiczność podków miał surowiec z którego była wykonana, mianowicie żelazo.
Z nieznanych powodów o tym metalu sądzono, że ma moc odciągania szatańskich mocy. W wyborze podkowy jako symbolu szczęścia i ochrony od złego pomógł również jej niepowtarzalny kształt. Podkowa skierowana do góry przypominała bowiem rogi, które od tysiącleci wieszano nad drzwiami dla ochrony domów. Takie ułożenie na kształt litery “U”, służyło rówież temu aby szczęście wpływało do środka.
Chrześcijanie niejednokrotnie przejmowali pozytywne pogańskie symbole i nadawali im swoje znaczenie. Również podkowę próbowano uświęcać, proponując, przybijanie jej w pozycji położonej na boku…. W takim układzie przypominała literę “C” czyli inicjał Chrystusa. Przypominała ona także aureolę.Przedmiot ten uświęcał budynek na którym był umieszczony.
Jednak podkowa skierowana końcami do dołu miała inne znaczenie. Podkowa przypominająca literę “U” miała przynosić szczęście, to jej odwrócenie sprawiało, że jej właściciel był chroniony przed szatanem. Jednak symbol ten miał jeszcze kolejną wymowę – sugerował zarys żeńskich narządów płciowych. Dekorowanie nim ścian budynku, miało sprawić, że złe duchy skupią na niej swoją moc i nie wejdą do środka. Natomiast odwrócona końcami w dół spełniała tę samą rolę, nie będąc jednak aż tak jednoznaczna.
Na znajomość podkowy, jako talizmanu złożyło się szereg czynników. Nadal nikt nie jest w stanie ustalić ,który z nich odegrał podstawową funkcję. Dlatego też, skoro pochodzeń mitu o szczęściu podkowy jest aż tyle, to może w podkowie zawarta jest szersza tajemnica......
Czterolistna koniczynka
Niewątpliwie najpopularniejszy z amuletów występujących w przyrodzie i zapewniających szczęście między ludzmi z powodu niezwykłych właściwości liczby cztery. Jest to bowiem liczba związana z kwadratem, symbolizuje cztery strony świata, cztery wiatry, cztery pory roku, cztery żywioły, cztery fazy życia(dzieciństwo, młodość, dojrzały wiek, starość). Koniczynę po znalezieniu trzeba zasuszyć i najlepiej nosić zawsze przy sobie, np. w portfelu. Koniczyna pięciolistna wróży rychły i udany związek, który może zakończyć się małżeństwem. Obraz czterolistnej koniczyny widnieje na monetach i innych amuletach przynoszących szczęście można także nosić wykonane z metali i kamieni szlachetnych zawieszki o tym kształcie, ale jednak największą moc posiada znaleziona roślinka , która przynosi niewątpliwe szczęście znalazcy.
Kominiarz
Szczęście przynosi od czasów, gdy od tego, czy komin był poprawnie wyczyszczony, zależało bezawaryjne ogrzanie domu i możliwość przygotowania ciepłej strawy. I tak jak piec jest sercem domu, tak kominiarz był postacią szczególną – stał na straży domowego ciepła. Guzik, za który łapiemy się, widząc kominiarza, jest dodatkowym amuletem.
Dawno temu kominiarz przemieszczał się od wsi do wsi . Był zawsze wyczekiwany przez gospodynie i każda chciała, aby najpierw przyszedł właśnie do niej. Ponieważ ubranie kominiarza było bardzo usmolone sadzą i popiołem, łapały go za guzik, najczystszą część ubrania i zaciągały go do swojego domu. Kominiarz czyścił komin, wówczas szczęście długo było w domu.
Dawniej zabudowania kryte były strzechą. Na wypadek pożaru ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, niszcząc po kolei budynek za budynkiem. Odwiedziny kominiarza we wsi odbierano jako wielkie szczęście, gdy oczyścił kominy z sadzy, oddalał ryzyko pożaru. Postać kominiarza zapowiadała szczęście.
Tak jest i do dnia dzisiejszego. Wizyta kominiarza może uchronić przed zaczadzeniem lub wybuchem gazu.
.
Guzik
Wiadomo,że przynosi szczęście. Znaleźć guzik lub dostać od kogoś – to oznaka powodzenia. Zapięcie guzika na niewłaściwą dziurkę przynosi pecha, urwanie wróży kłopoty, a zgubienie problemy zdrowotne.
Ma też znaczenie jaki guzik służy nam za talizman, bowiem:
drewniane guziki – sukces na polu zawodowym;
perłowe guziki – daleka podróż, niespodziewana duża wygrana;
srebrne guziki – nowa namiętna miłość.
Grosz
Przynosi nam wszystko to na co czekamy, szczęście i radość, pomyślność i powodzenie.
Wróży znaczny przypływ gotówki i daje mądrość i oszczędność w wydatkowaniu finansami jak i innymi sferami życia.
Bursztyn
Znany jest nam jako “kamień” ochronny. Ma działanie lecznicze na drogi oddechowe, wzmacnia układ odpornościowy oraz układ nerwowy. Stosowany do odstraszania fałszywych przyjaciół oraz pozbywania się negatywnych energii. Daje pogodne nastawienie do życia, sprzyja wiecznej pomyślności,ma moc samo uzdrawiania, daje siłę i mądrość w zakresie spraw finansowych. To kamień zdrowia, sukcesu i pomyślności.
Łuski świątecznego karpia
Nośmy je przez cały rok. Trzeba je głęboko schować w portfelu i pilnować, aby było im tam przyjemnie. Przede wszystkim będą przyciągały do twojego portfela nowe monety. Choć nie jedynie..... będą również pilnowały tych, które już do tego portfela trafią. Nie pozwolą im odejść w lekki sposób i będą je strzegły przed złodziejem.